Nie udawaj Greka! Zły dzień spadkobiercy : następcy Aleksandra

Aleksander Wielki był bardzo dobry w wielu sprawach, ale szczegółowe planowanie na przyszłość nie było jednym z nich. Kiedy zmarł w czerwcu 323 r. p.n.e., nie określił wyraźnie, kogo chce aby pełnił rolę jako jegoswojego następcy . Sytuacja była złożona:

* Aleksander zostawił co najmniej jedno dziecko z małżeństwa z Roxanne, a matka Aleksandra, Olimpias, nadal żyła – ale żadna z tych kobiet nie miała żadnej nadziei na przejęcie imperium, ponieważ nie cieszyły się szacunkiem armii i każdy następca musiałby walczyć o ochronę swojej pozycji.

* Mały chłopiec Aleksandra i Roxanne otrzymał imię Aleksander IV i urodził się wkrótce po śmierci ojca.

* Aleksander zostawił także w Babilonie przyrodniego brata, jednego z pozostałych dzieci  Filipa II. Znany jako Filip III, ten przyrodni brat był nieszczęśliwym mężczyzną, który cierpiał na poważne upośledzenie umysłowe i żył niemal jak dziecko.

Licytowanie imperium

Ponieważ żaden z najbliższych krewnych Aleksandra nie był w stanie rządzić rozległym terytorium, które zdobył za życia, wymagany był regent, co było precedensem w tradycji macedońskiej. Generał Perdiccas (jeden z „Towarzyszy”) Aleksandra przejął tę pracę, a pozostali generałowie Aleksandra podzielili imperium między siebie. Wkrótce Perdiccas został zamordowany wraz z kilkoma innymi. Ostatecznie imperium podzielono na pięć części i przydzielono przywódców:

* Azja Mniejsza: Antygon

* Egipt: Ptolemeusz

* Terytoria wschodnie: Seleukos

* Macedonia i Grecja: Antypater

* Tracja: Lizymach

Chociaż te terytoria regularnie przechodziły z rąk do rąk w ciągu następnego stulecia, skutecznie tworzyły to, co stało się znane jako królestwa hellenistyczne.