Zaufanie w Cyberspace : Porównanie trzech wyrafinowanych broni cybernetycznych

Cyber ​​złośliwe oprogramowanie jest stale ulepszane pod względem złożoności projektu, a także możliwości powodowania znacznych szkód w wielkoskalowych systemach informatycznych. Dzisiejsze złośliwe oprogramowanie wykorzystuje niezliczone luki w zabezpieczeniach, aby stworzyć tylne drzwi do omijania uwierzytelniania lub zabezpieczania zdalnego dostępu do komputerów w celu realizacji swoich celów. Trzy ostatnie złośliwe oprogramowanie, które cechuje wysoki poziom wyrafinowania projektu, to Stuxnet, Flame i Duqu. Szkodliwe oprogramowanie Stuxnet zostało stworzone w celu spowodowania uszkodzeń fizycznych poprzez przeprogramowanie przemysłowych systemów sterowania (ICS) i programowalnych sterowników logicznych (PLC). Są w stanie przeprogramować układy scalone i sterowniki PLC w taki sposób, aby działały w sposób zamierzony przez atakującego. Z drugiej strony Flame to szkodliwe oprogramowanie o rozmiarze 20 MB przeznaczone do kradzieży poufnych informacji z zaatakowanych maszyn. Duqu, złośliwe oprogramowanie podobne do Stuxneta, wykryte przez CrySyS labs jest również złośliwym oprogramowaniem służącym do kradzieży informacji. Flame szuka informacji, które mogłyby pomóc w atakowaniu systemów ICS, choć ich cel nie jest destrukcyjny. Naszym celem jest zbadanie tych złośliwych programów, ich właściwości, mechanizmów i wykorzystywanych metod oraz przeprowadzenie ich jakościowego porównania.