Ciemna Strona Neta : Otwarte sieci, wąskie umysły: kulturowe sprzeczności wolności w Internecie

Pomimo wszystkich pochwał, jakie amerykańscy dyplomaci gromadzili na Twitterze za ich wybitną rolę w irańskich protestach w 2009 r., Jeden niezwykle ironiczny rozwój pozostał w dużej mierze niezauważony: pozwalając Irańczykom na udostępnianie zdjęć i filmów z ulic Teheranu, kierownictwo Twittera mogło naruszyć USA prawo. Niewielu cheerleaderek Twittera w mediach zwróciło uwagę na fakt, że surowe sankcje nałożone przez rząd USA na Iran obejmują amerykańskie firmy technologiczne, w tym te oferujące usługi internetowe zwykłym Irańczykom. W rzeczywistości te amerykańskie sankcje, nakładane głównie przez Departament Skarbu i Departament Handlu, z dala od cyberutopijnych biur Departamentu Stanu, zaszkodziły rozwojowi irańskiego Internetu w takim samym stopniu, jak brutalne represje irańskiej policji. . Do marca 2010 r., Prawie rok po protestach, Irańczycy nie mogli legalnie pobrać przeglądarki Google Chrome, nawiązywać połączeń przez Skype ani czatować przez komunikator MSN. Wszystkie te usługi (i wiele innych) podlegały raczej bizantyjskiemu zestawowi ograniczeń nałożonych przez rząd USA. Niektóre można było przezwyciężyć, ale większość amerykańskich firm postanowiła nie zawracać sobie głowy; takie walki byłyby zbyt kosztowne do zorganizowania, a zyski, jakie osiągnęliby ze sprzedaży reklam internetowych Irańczykom, nie wydawały się wystarczająco lukratywne. Większość irańskich grup opozycyjnych ma trudności ze znalezieniem amerykańskiej firmy chętnej do hostowania ich stron internetowych; ci, którzy mają więcej szczęścia z firmami europejskimi lub azjatyckimi, nie mogą łatwo za nie zapłacić, ponieważ amerykańskie systemy płatności online, takie jak PayPal, nie oferują swoich usług Irańczykom. Co dziwniejsze, ci, którzy chcą przebić się przez liczne irańskie zapory ogniowe, omijając rządowe blokady witryn takich jak Twitter, nie mogą tego łatwo zrobić, ponieważ eksport narzędzi antycenzurowych również wchodzi w zakres systemu sankcji. Co więcej, większość technologii wykorzystujących szyfrowanie podlega złożonemu zestawowi specjalnych przepisów eksportowych, zwolnień i licencji. Jak na ironię, różne organizacje non-profit finansowane przez rząd USA nadal szkolą irańskich aktywistów, aby mimo sankcji używać wielu z tych narzędzi; w pewnym sensie amerykańscy podatnicy finansują szkolenie Irańczyków w korzystaniu z narzędzi, których nie zezwala im rząd USA. Amerykańscy dyplomaci w końcu zdali sobie sprawę, że obecny reżim sankcji „ma niezamierzony wpływ na zdolność firm takich jak Microsoft i Google do dalszego dostarczania podstawowych narzędzi komunikacyjnych zwykłym Irańczykom”, jak to określił przedstawiciel Departamentu Stanu w liście wysłanym do Senat sześć miesięcy po irańskich protestach. W marcu 2010 r. Skarb Państwa zgodził się na wprowadzenie ograniczonych zmian do swoich przepisów, zezwalając na eksport „ogólnodostępnych masowych usług online. . . incydent związany z wymianą osobistych kontaktów przez Internet ”wobec Iranu (sankcje kubańskie i sudańskie również zostały odpowiednio zmienione). Te poprawki nie obejmują jednak eksportu większości programów służących do omijania cenzury, co oznacza, że ​​Irańczycy wciąż mają do czynienia z zagrożeniami prawnymi, gdy chcą przebić się przez zapory ogniowe, które amerykańscy decydenci tak bardzo chcą, aby je przebili.