Lean Customer Development : Ograniczone zasoby

Czasami klienci są ograniczani przez środowisko, w którym pracują lub mieszkają. Osoby mieszkające w akademikach lub mieszkaniach lub pracujące w kabinach mogą nie być w stanie skorzystać z rozwiązania, które wymaga od nich wprowadzenia zmian w ich fizycznej przestrzeni. Rodzice małych dzieci mogą nie być w stanie odnieść korzyści z rozwiązania wymagającego dwóch rąk lub pełnej koncentracji. (Projektantka produktu Anne Halsall pisze: „Przez pierwsze trzy tygodnie życia naszego syna nie dotykałam komputera, którego nie mogłam używać jedną ręką… iPad mini natychmiast stał się moim podstawowym komputerem”). Wiele ograniczeń środowiskowych nie dotyczy stały. Weź pod uwagę hałas, złą pogodę, zatłoczoną przestrzeń fizyczną, zawodny dostęp do Internetu lub odległość między punktami A i B. Po prostu dodają niewielką ilość dodatkowego tarcia, które często jest wystarczające, aby zahamować zachowania klientów. Oczywiście większość klientów boryka się z ograniczeniami zasobów. Ważne jest, aby zrozumieć, których zasobów brakuje. Zapracowany pracujący rodzic rzadziej poświęca czas na oszczędzanie pieniędzy; student college’u często ma przeciwne skłonności. W KISSmetrics wielu naszych pierwszych klientów miało ograniczone zasoby inżynieryjne. Oznaczało to, że byli gotowi zamienić krótszy proces instalacji i konfiguracji na dłuższy, który mógłby być wykonany głównie przez osoby nie będące inżynierami.