Per-āa : Listy do zmarłych

Naczynia garncarskie w wielu egipskich grobowcach mają na środku wypisany list. Te listy do zmarłych pisała pozostała rodzina i prosiła o pomoc w różnych sprawach. Rodziny pisały listy na misce, którą następnie napełniano smaczną przekąską, więc kiedy zmarły zjadł przekąskę i zobaczył list, musiały zrobić to, o co prosili, ponieważ już przyjęli łapówkę. Sprytne, co? Szczególnie interesujący jest jeden list tego typu, napisany na papirusie:

Do zdolnego ducha Ankhiry. Jakie zło ci wyrządziłem, że wylądowałem w tym nieszczęsnym stanie, w jakim się znajduję? Co ja ci zrobiłem? To, co zrobiłeś, to położyłeś na mnie ręce, chociaż nie zrobiłem ci nic złego. Co ci zrobiłem, odkąd mieszkałem z tobą jako twój mąż, aż do dnia [twojej śmierci], że muszę to ukryć? Co tam jest teraz? To, co osiągnąłeś, to to, że muszę wnieść to oskarżenie przeciwko tobie. Co ja ci zrobiłem? Złożę skargę przeciwko tobie do Ennead na Zachodzie [sądu Bożego w zaświatach] i na podstawie tego listu będzie można rozstrzygać między tobą a mną. . . Co ja ci zrobiłem? Uczyniłem cię moją żoną, kiedy byłem młodym mężczyzną. Byłem z tobą, kiedy piastowałem różne urzędy. Zostałem z tobą, nie odesłałem cię. . . „Ona zawsze była ze mną” – pomyślałem. . . I widzisz, teraz nawet mnie nie pocieszasz. Będę sądzony z wami, a prawdę od fałszu można odróżnić. Spójrz, kiedy szkoliłem oficerów armii faraona i jego rydwanów, pozwalam im leżeć na brzuchu przed wami. Nigdy przez całe twoje życie niczego przed tobą nie ukrywałem. Nigdy nie pozwoliłem abyś cierpiał, ale zawsze zachowywałem się wobec ciebie jak dżentelmen. Nigdy nie zorientowałeś się, że byłem wobec ciebie niegrzeczny, jak gdy do kogoś wchodzi wieśniak do domu innego. Nigdy nie zachowywałem się tak, żeby mężczyzna mógł mnie zganić za wszystko, co ci zrobiłem. . . Wysyłam ten list, aby poinformować Cię co ty robisz. Kiedy zacząłeś cierpieć na chorobę, którą miałeś, pozwoliłem przyjechać naczelnemu lekarzowi, który leczył cię i robił wszystko, o co go prosiłeś. Kiedy podążałem za faraonem, podróżując na południe i ten stan przyszedł do ciebie, spędziłem nie mniej niż osiem miesięcy bez jedzenia i picia, jak powinien robić człowiek. I jak tylko ja dotarłem do Memfis, poprosiłem faraona o pozwolenie i poszedłem na miejsce, w którym byłeś, i płakałem intensywnie, wraz z moim ludem, na oczach całej mojej okolicy. Podarowałam cienką bieliznę, aby cię owinąć, pozwoliłam uszyć wiele ubrań i nie pominęłam niczego dobrego, co można by dla ciebie zrobić. I widzisz, do tej pory minęło trzy lata jak mieszkasz samotnie, nie wchodząc do żadnego domu, chociaż to niesprawiedliwe, żeby ktoś taki jak ja był do tego zmuszany. Ale zrobiłem to dla was, którzy nie odróżniacie dobra od zła. Między tobą a mną będzie rozstrzygać. A potem: siostry w domu, do żadnej z nich nie weszłam.

Wydaje się, że ostatnia linijka została napisana po namyśle, ponieważ nie łączy się z resztą listu – ale w rzeczywistości stanowi sedno listu. Autor cierpi z powodu smutku połączonego z poczuciem winy, które, jak sądzi, jest spowodowane przez jego żonę, podczas gdy prawdopodobnie jest to jego sprawa z kobietami w domu! Najwyraźniej czuje, że jego pierwsza żona go nie pochwala i karze.