Agile Leadership : ZŁĄCZONY

Innym nawykiem zwinnych liderów, który wzmacnia sieć, jest podłączanie do niej nowych ludzi i innych sieci. Podczas gdy większe zaufanie wiąże ze sobą splotki liny, możesz również zwiększyć zdolność liny do podnoszenia ciężkiego przedmiotu, dodając więcej splotek. Łącząc się, celowo starasz się rozwijać sieć. Jak widzieliśmy, omawiając strukturę sieci w rozdziale 1, sieci mają porowate granice. Łączenie się to odgrywanie aktywnej roli w pomaganiu ludziom w przekraczaniu tej granicy, aby uzyskać ściślejsze połączenie z siecią. Każde dodanie do sieci przynosi nowe zasoby i aktywa, które mogą odegrać kluczową rolę w przyszłej pracy grupy. W niektórych przypadkach będziesz świadomy szczególnej potrzeby – na przykład zasobu fizycznego, takiego jak przestrzeń konferencyjna. Innym razem nie masz pewności, co ktoś może wnieść, ale wygląda na to, że powinien być połączony z Twoją siecią, aby w odpowiednim momencie związek już się rozpoczął. Ed jest szczególnie ekspertem w tworzeniu takich połączeń przez „zamykanie trójkąta” (tego sprytnego i prostego sposobu budowania sieci nauczył się od swojego kolegi Valdisa Krebsa, utalentowanego konsultanta w dziedzinie sieci społecznościowych; Valdis był twórcą sieci iPhone „Mapa”, którą udostępniliśmy w rozdziale 1). Ed identyfikuje w swojej sieci osobę, która ma wspólne zainteresowania z osobą, którą właśnie poznał, i wysyła e-mail podobny do następującego: Terri, poznaj Joe. Przedstawiam was sobie nawzajem, ponieważ myślę, że możecie mieć wspólne zainteresowania i moglibyście skorzystać na spotkaniu. Terri jest częścią naszej grupy zajmującej się konkurencyjnością regionalną. Jest jednym z wiceprezesów w Izbie Handlowej i ma duże doświadczenie w pracy z zagranicznymi firmami rozważającymi obecność w obszarze metra. Joe poznałem w zeszłym tygodniu na konferencji. Joe właśnie przeniósł się tutaj z firmą Acme Inc., która zaczyna rozważać rozwój swojej działalności w Ameryce Łacińskiej i chce dowiedzieć się więcej o tamtejszej kulturze biznesowej.

Myślę, że oboje odbylibyście interesującą rozmowę na temat wspólnych zainteresowań i doświadczeń. Pozostawiam wam dalsze połączenie. Rozmawialiśmy o wielkości grupy w rozdziale 2, a perspektywa rozbudowy sieci może oznaczać, że w pewnym momencie zaczniesz napierać na górną granicę dobrze funkcjonującej grupy. Kiedy tak się stanie, prawdopodobnie będziesz musiał podzielić się na dwie grupy, aby realizować różne projekty. Inni członkowie sieci również będą musieli awansować jako zwinni liderzy i mogą potrzebować Twojej pomocy w tym. W szkoleniu innych, aby stali się bardziej efektywnymi współpracownikami, pomocna może być metafora uczenia dziecka jazdy na rowerze. Po pierwsze, dziecko musi zobaczyć, jak ktoś z powodzeniem jedzie – może siedzi w foteliku dziecięcym przymocowanym z tyłu roweru. Następnie próbują; na początku mogą być kółka treningowe, ale wkrótce koła są wyłączone, a ty trzymasz się siedziska biegnącego obok. Wreszcie, nie musisz już dłużej czekać i chociaż na początku mogą być trochę roztrzęsieni (i źli, że odpuszczasz!), Szybko przemykają po okolicy. W ten sam sposób pomagaj innym rozwijać ich umiejętności, najpierw wyjaśniając, co robisz, podczas gdy to robisz, a następnie pozwalając im ćwiczyć w pobliżu, a następnie pozwalając im samodzielnie przewodzić. Tak jak w przypadku Ciebie, te nowe sposoby współpracy mogą na początku wydawać się nieco przerażające, ale nowi liderzy zyskają pewność siebie dzięki doświadczeniu. Kiedy mówimy o łączeniu, warto również wspomnieć o „rozłączaniu”. Porowate granice działają w obie strony – czasami osoba, która była blisko centrum Twojej sieci, ktoś, z kim blisko współpracowałeś, musi się odsunąć. Być może zmieniły się ich obowiązki zawodowe, przeprowadzają się do innej części kraju lub powitali dziecko w swojej rodzinie. A może zdali sobie sprawę, że tak naprawdę nie chcą być częścią grupy, w której oczekuje się, że będą aktywnie uczestniczyć (lub jak osoba na jednym z naszych warsztatów powiedziała niedawno: „Nie zdawałem sobie sprawy, że chciałeś żebym faktycznie coś zrobił! ”). Pożegnanie jest również częścią sieci pielęgnowania.