Nie udawaj Greka! Opracowywanie nowych taktyk

Do czasu wojny peloponeskiej Grecy opracowali nową taktykę, aby przejść do ofensywy. Oto pięć popularnych opcji:

* Kopce: To podejście było naprawdę bardzo proste. Napastnicy zbudowali bardzo duży kopiec ziemny z konstrukcją z drewna pod murem miasta. Drewno zapewniało, że kopiec nie zostanie zmielony tysiącami stóp walących w niego. Atakujący wykorzystali następnie kopiec jako rampę do montażu ładunków piechoty, zbliżania łuczników do swoich celów i manewrowania taranami. Ściany mogły mieć wysokość od 25 do 30 stóp, więc często łatwiej było wybić w nich dziurę niż wspiąć się na nie!

* Wieże: Atakujący zbudowali wieże oblężnicze, które były dużymi drewnianymi konstrukcjami, z których łucznicy zapewniali osłonowy ogień oddziałom atakującym mury. Wieże byłyby zwykle nieco wyższe niż mury, aby łucznicy mogli strzelać do obrońców (chociaż wysokość zależałaby od ilości dostępnego drewna). Zapoznaj się z rozdziałem 12, gdzie znajdziesz najlepszą wieżę oblężniczą — „Heliopolis” Demetriusa.

* Kopalnie: W przypadku tej taktyki atakujący dosłownie kopali pod ścianami ochronnymi drugiej strony, czasami głębokimi na 10 lub 15 stóp. Kopanie min było niezwykle niebezpieczną pracą, ponieważ ci, którzy to robili, mogli zostać zmiażdżeni przez zawalenie się kopalni lub spadające na nie ściany. Obrońcy często wlewali wodę do kopalń, zalewając je i topiąc napastników.

* Tarany: Ta taktyka była używana głównie w połączeniu z kopcami. Drużyny mężczyzn nieustannie nacierały na mur, uderzając go baranem z drewna, aż do upadku muru. Wieże oblężnicze i łucznicy często zapewniali osłonę drużynom taranów.

* Zdrada: Zdecydowanie najprostszym sposobem na zwycięstwo atakującego było przesłanie wiadomości do zdrajcy w mieście, który następnie otworzył bramy. Często te zdradzieckie działania były w zamian za pieniądze lub po prostu obietnicę, że zdrajca i jego rodzina zostaną oszczędzeni, gdy miasto zostanie zdobyte. Oczywiście często obietnica