Lean Customer Development : Robienie świetnych notatek

Robienie notatek podczas wywiadów dotyczących rozwoju klienta wymaga czegoś, co na pierwszy rzut oka może wydawać się dziwne. Chcę, żebyś zapomniał o wszystkim, co wiesz o robieniu notatek ze szkoły lub ze spotkań. Jeśli robisz notatki w tym stylu, tracisz czas. Kiedy robisz notatki na wykładzie lub podczas spotkania, podsumowujesz. Dokonujesz świadomych wyborów, aby pominąć niektóre punkty, skondensować inne i przetłumaczyć część tego, co słyszysz, na to, co Twoim zdaniem rzeczywiście próbował powiedzieć mówca. Jeśli robisz notatki na spotkaniu w pracy, być może będziesz musiał podzielić się nimi z szerszą publicznością i odpowiednio oczyścić lub kontekstualizować to, co piszesz. Kiedy zajmujesz się rozwojem klienta, nie wiesz jeszcze, co jest ważne. Nie dowiesz się, co jest ważne, dopóki nie ukończysz kilku wywiadów. Bardzo ważne jest, aby zebrać jak najwięcej informacji z zachowaniem wysokiej wierności, ze szczegółami, emocjami i wykrzyknikami. Jeśli rozmówca mówi: „Korzystanie z produktu X jest dosłownie najgorszą częścią mojego tygodnia”, to nie to samo, co „Klient nie lubi produktu X”. Oczywiście nie możesz zapisać każdego słowa. (Ty też prawdopodobnie nie chcesz; w pewnym momencie będziesz musiał wrócić i przeczytać wszystkie te notatki). Jako przewodnik pamiętaj, że wykorzystujesz zdobytą wiedzę do potwierdzania hipotez i dowiedz się więcej o problemach swoich docelowych klientów. Najwięcej szczegółów potrzebujesz, gdy rozmówca mówi:

  • Coś, co potwierdza twoją hipotezę
  • Coś, co unieważnia twoją hipotezę
  • Wszystko, co Cię zaskoczy
  • Wszystko pełne emocji

Kiedy usłyszysz którąkolwiek z tych rzeczy, zaznacz ją dobitnie w swoich notatkach. Zakreśl je, pogrubiaj lub wyróżnij, aby później wyróżniały się. Jeśli nagrywasz dźwięk wywiadu, zapisz sygnatury czasowe, gdy wystąpi którykolwiek z tych punktów zainteresowania, aby móc później łatwo odwołać się do tej części rozmowy. Ludzie często pytają: „Dlaczego emocje są takie ważne? A jeśli ta osoba tylko narzeka na coś niezwiązanego z moim pomysłem na produkt? ” Emocja – a przez to rozumiem narzekanie, złość, entuzjazm, wstręt, sceptycyzm, zażenowanie, frustracja – to priorytet. Jeśli chcesz wiedzieć, co jest dla kogoś ważne, nie proś go o listę: usłyszysz, co według niego powinno być dla niego ważne. Zamiast tego słuchaj emocji, kiedy mówią. To są obszary możliwości. Nawet jeśli to, co mówią, wydaje się niezwiązane z pomysłem na produkt, pomoże Ci to lepiej zrozumieć klienta docelowego. Kolejnym wyzwaniem podczas robienia notatek jest to, że każda rozmowa toczy się inaczej. (Jeśli twoje wywiady tego nie robią, nie pozwalasz klientom wystarczająco pokierować rozmową). Ale w końcu będziesz musiał móc porównać dziesiątki rozmów. Możesz to ułatwić, używając szablonu do robienia notatek do każdego wywiadu. Twój szablon powinien być na tyle elastyczny, aby nadawał się do różnych rozmów, ale na tyle skonstruowany, aby zapewnić, że omówisz z każdym rozmówcą najważniejsze trzy lub cztery pytania. Uważam również, że przydatne jest umieszczenie w szablonie przypomnień o tym, co mam robić, a czego nie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *