Ile Google wie o Tobie : Wyszukiwanie korporacyjne

Jeśli uważasz, że wyszukiwanie na komputerze jest bardzo wydajne i stanowi problem z bezpieczeństwem, wyszukiwanie korporacyjne jest o kilka rzędów wielkości większe, w obu przypadkach. Wyszukiwanie korporacyjne wykorzystuje wyspecjalizowane moduły wyszukiwania (tj. Urządzenia sprzętowe) do indeksowania zasobów informacyjnych średnich i dużych firm. Moduły wyszukiwania korporacyjnego umożliwiają firmom kontrolowanie częstotliwości przeczesywania, wyglądu wyników wyszukiwania oraz tego, która treść jest indeksowana. Efektem końcowym jest potężna funkcja wyszukiwania dostosowana do potrzeb organizacji.

Urządzenia Google są dostępne w kilku wariantach, wersja Google Mini dla mniejszych firm (ceny zaczynają się od około 3000 USD) i Google Search Appliance przeznaczony dla większych klientów (ceny zaczynają się od około 30 000 USD). Google Mini może przeszukiwać co najmniej 50 000 dokumentów w większej liczbie ponad 200 formatów plików.  Moduł Wyszukiwania Google może przeszukiwać do 500 000 dokumentów. Moduł wyszukiwania obsługuje również wyszukiwanie wszystkich rekordów w korporacyjnych bazach danych, w tym Oracle, SQL Server, MySQL, DB2 i Sybase.  Wyszukiwanie korporacyjne to konkurencyjny, rozwijający się rynek. Google twierdzi, że ma ponad 9 000 klientów wyszukiwania korporacyjnego – spodziewam się, że liczba ta znacznie wzrośnie. Firma Microsoft wkroczyła do walki w 2007 roku z dwoma urządzeniami: Search Server i Search Server Express. Korporacyjne moduły wyszukiwania budzą wiele obaw dotyczących bezpieczeństwa w całym przedsiębiorstwie. Urządzenia sprzętowe nie są objęte gwarancją ochrony przed lukami; w rzeczywistości brak widoczności wewnętrznego działania maszyny może jeszcze bardziej utrudnić wykrywanie problemów związanych z bezpieczeństwem. Stwierdzono już, że moduły wyszukiwania Google mają poważne luki w zabezpieczeniach. Pojawia się również obawa, że indeks nawet pół miliona dokumentów korporacyjnych umieszcza zbyt dużo informacji w scentralizowanej lokalizacji. Wreszcie, urządzenia sprzętowe jeszcze bardziej utrudniają sprawdzenie, czy produkt zachowuje się zgodnie z reklamą i mogą z łatwością zawierać ukryte funkcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *