Agile Leadership : WPROWADZANIE UMIEJĘTNOŚCI DO PRACY: ZWINNY LIDER JAKO PRIORYTETY

Używanie macierzy 2 × 2 jako sposobu na wybór spośród różnych opcji jest tak proste, jak narysowanie czterokwadratowej siatki na kartce papieru (jeśli pracujesz w grupie, narysuj dużą matrycę na flipcharcie). Umieść jedno kryterium na dole, a drugie wzdłuż jednej strony. Oznacz końce każdej z tych osi – jeden koniec jest wysoki, drugi niski. Każda osoba głosuje, wskazując miejsce na matrycy, które według niej przypada na dany pomysł (najłatwiejszym sposobem na to jest użycie lepkich kropek; przypisz każdemu pomysłowi inny kolor lub umieść na nim cyfry). Możliwość, która ma najwięcej głosów w kwadrancie reprezentującym wysokie oceny dla obu kryteriów, jest „zwycięzcą”. Istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie korzystania z macierzy 2 × 2, aby ułatwić sobie dokonywanie wyborów. Ciekawym sposobem na zgłębienie tej idei jest ćwiczenie znajdowania wielkiego łatwego w swoim życiu. Sporządź listę projektów w swoim domu, które chciałeś zrealizować i oceń je w skali wpływu i łatwości, ceny i łatwości lub ceny i wpływu. Kiedy ćwiczysz Big Easy, zauważysz poprawę swoich umiejętności dokonywania wyborów. Zwinni liderzy wykorzystują te umiejętności, aby pomóc w dokonywaniu wyborów dotyczących możliwości, które mają największy sens, nawet jeśli środowisko jest złożone.

STUDIUM PRZYPADKU: SZUKANIE SPOSOBU NA ROZPOCZĘCIE NOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Południowy region Indiany na północ od Louisville w stanie Kentucky ma bogate dziedzictwo rolnicze, które nadal jest dominującym czynnikiem ekonomicznym w wielu jego społecznościach. We wczesnych latach 80-tych XX wieku zbudowano dwie różne galerie outlet wzdłuż dwóch różnych węzłów drogowych poza autostradą I-65, która przebiega przez region. Było wiele emocji, że te nowe centra handlowe tchną nowe życie w gospodarkę. Jedno centrum handlowe wystartowało i pozostaje regionalnym miejscem zakupów. Drugi, mniejszy rozwój tych dwóch, nigdy nie wywarł takiego wpływu, na jaki liczyli przywódcy. Obiekt przez lata był w dużym stopniu niewykorzystywany. Lokalni przywódcy zdecydowali, że dobrym dostosowaniem obiektu może być przekształcenie go w centrum dystrybucji rolniczej, aby lepiej wykorzystać gospodarkę związaną z rolnictwem. Rozpoczęły się prace ziemne i due diligence. Mijały miesiące, a potem lata bez większych postępów. Sfrustrowany brakiem postępów zaczął pojawiać się inny rodzaj rozmowy – mniej o tym, czego region nie miał (inwestycje w przebudowę centrum handlowego), ale zamiast tego, co miał. Scott został zaproszony do udziału w tych nowych rozmowach poprzez swoją rolę w biurze Cooperative Extension w Purdue. Rozbudowa spółdzielni to inicjatywa instytucji przyznających grunty, która ma służyć jako łącznik między wiedzą tworzoną na uczelni a zastosowaniem tych pomysłów w lokalnych społecznościach. Grupa zdała sobie sprawę, że choć zmiana przeznaczenia starego centrum handlowego może rzeczywiście być sposobem na rozwój gospodarki opartej na rolnictwie, mogą istnieć również inne sposoby. Właściwie na wiele sposobów. Szczególnie jedna okazja pojawiła się jako Big Easy, potencjalnie duży pomysł, który byłby łatwy do wdrożenia – wydawał się łatwiejszy niż okazja związana z centrum handlowym. Grupa była prowadzona przez przedsiębiorcę IT imieniem Tim Burton, który założył poboczną firmę produkującą syrop klonowy, opukując drzewa na swojej ziemi. Grupa zaczęła rozważać pomysł zorganizowania festiwalu syropu klonowego, aby uczcić dziedzictwo rolnicze i być może zapewnić regionowi gospodarczy zastrzyk. Inne społeczności w Indianie również organizowały festiwale syropu klonowego, a grupa początkowo zakładała, że ​​region Nowej Anglii w Stanach Zjednoczonych z pewnością ma coś w rodzaju monopolu na rynku festiwalu syropu klonowego. Jednak dzięki pewnym badaniom grupa dowiedziała się, że żadna społeczność w kraju nie miała krajowego festiwalu syropu klonowego. Tim i jego przyjaciele szybko zdobyli hrabstwo Jackson, a dokładniej Medora w stanie Indiana (697 mieszkańców), jako siedzibę Narodowego Festiwalu Syropu Klonowego. Pierwszy krajowy festiwal syropu klonowego odbył się 15 miesięcy później. Wkrótce rozeszła się wieść i coroczny festiwal zaczął przyciągać tysiące zwiedzających. Tim sprzedał swój biznes IT i zaczął pracować w pełnym wymiarze godzin przy produkcji i dystrybucji syropu klonowego, nazywając swoje nowe przedsiębiorstwo Burton’s Maplewood Farms. Tiny Medora, Indiana, obecnie eksportuje swoje produkty z syropem do całych Stanów Zjednoczonych. I nie sprzedają syropu tylko jako towar. Model biznesowy Tima obejmuje współpracę z regionalnymi gorzelniami w celu starzenia jego syropu w beczkach z rumem i whisky, sprzedaż wielu najlepszym szefom kuchni w Stanach Zjednoczonych oraz klientom na targach rolniczych i podczas wydarzeń kulinarnych dla smakoszy w całym kraju. A festiwal? Po kilku latach stał się zbyt duży, aby malutka Medora mogła sobie z nią poradzić, więc została rozszerzona na festiwal regionalny obejmujący kilka hrabstw południowej Indiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *