Lean Customer Development : Nagrywać czy nie nagrywać?

Możesz się zastanawiać: „A co z nagrywaniem moich wywiadów?” Jeśli myślisz o nagrywaniu, możesz martwić się, że nie możesz pisać lub pisać wystarczająco szybko, aby uchwycić dosłowne komentarze, lub że rozmowa będzie niezręczna, ponieważ piszesz zamiast nawiązywać kontakt wzrokowy z rozmówcą. Oto kilka zalet i wad nagrywania dźwięku z wywiadów:

Plusy:

  • Uchwycisz wszystko, co mówi rozmówca.
  • Nie będziesz nieumyślnie zniekształcać swoich notatek (zapisując łagodniejszą lub podsumowaną wersję tego, co powiedział rozmówca).
  • Możesz skupić się na języku ciała i mimice.
  • Odtwarzanie dźwięku od prawdziwej osoby mówiącej, z przerwami i intonacją, jest potężniejsze niż udostępnianie dosłownego cytatu.

Minusy:

  • Pytanie, czy możesz nagrać rozmowę, jest niezręcznym początkiem wywiadu.
  • Nagrywanie wywiadów skutecznie podwaja ilość czasu na rozmowę, ponieważ musisz wrócić i wysłuchać wywiadu po raz drugi, aby uchwycić notatki lub fragmenty.
  • Osoby przesłuchiwane mogą być bardziej ostrożne, gdy wiedzą, że są nagrywane. (I nie, nagrywanie bez ich zgody nie jest akceptowalnym obejściem).
  • Pracownicy mogą podlegać ograniczeniom prawnym pracodawcy, nawet jeśli nie mówią o swoich własnych produktach lub procesach.
  • Robienie notatek ręcznie (ręcznie lub na maszynie) jest cennym sposobem na zachowanie od mówienia, zachęcając rozmówców do mówienia więcej.

Właściwe podejście to takie, które pomaga w przeprowadzaniu skutecznych wywiadów. Prawdopodobnie będziesz chciał spróbować obu sposobów, aby dowiedzieć się, który wolisz.

Format twoich wywiadów może mieć wpływ na to, jak zdecydujesz się robić notatki. Większość rozmów z klientami prowadzę przez telefon, gdzie nikt nie widzi, że moje oczy wracają na ekran laptopa. Jednak nie czuję się komfortowo, pisząc na laptopie podczas rozmowy twarzą w twarz. Podczas pracy nad tą książką odkryłem, że nie mogę już pisać ręcznie na tyle szybko, aby uchwycić dosłowne cytaty. Po prostu nie piszę odręcznie wystarczająco często, aby utrzymać tę prędkość! Niezależnie od tego, czy nagrywasz rozmowy, czy robisz ręczne notatki, po każdym wywiadzie będziesz musiał poświęcić kilka minut na syntezę najważniejszych wydarzeń. Jeśli zostawisz swoje notatki nietknięte i wrócisz kilka dni później, nie będzie miało znaczenia, czy będą to trzy strony pisma ręcznego, czy 30 minut nagrania głosowego – albo będą niedostępne!

Brak wideo, proszę

Nie polecam nagrywania wideo, mimo że jest to powszechna praktyka w testowaniu użyteczności. Chociaż klip wideo jest bardzo skuteczny w przekonywaniu nawet najbardziej sceptycznych współpracowników, jest też niesamowicie ograniczający. Wymaga lokalizacji przyjaznej dla kamery, która zwykle nie jest przyjazna dla człowieka. W przypadku wywiadów zdalnych rozmówca musi mieć kamerę internetową i umieć ją skonfigurować – nie jest to coś, na co większość z nas może liczyć. Jest to również po prostu niezręczne: kto może się rozluźnić i poczuć się ekspertem, kiedy martwi się, jak wyglądają jego włosy w aparacie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *