Agile Leadership : ŁĄCZENIE I WYKORZYSTYWANIE AKTYWÓW ZMUSZA MYŚLENIE POZIOME

Wielu z nas ma naturalną skłonność do myślenia wertykalnego – to znaczy do dogłębnego zgłębiania określonych tematów. Eksperci w każdej dyscyplinie są z definicji dobrymi myślicielami wertykalnymi. Naukowcy i technolodzy mogą być szczególnie podatni na myślenie wertykalne. Myślenie pionowe jest przydatne, gdy potrzebujemy dogłębnej refleksji nad rzeczami. Pomocne jest jednak również myślenie horyzontalne, obejmujące różne dyscypliny, dziedziny lub zbiory wiedzy. Nowe spojrzenie może pojawić się, kiedy myślimy horyzontalnie. Na przykład w Purdue istnieje grupa o nazwie Regenstrief Center for Healthcare Engineering (RCHE). Tutaj myślenie horyzontalne pojawia się na co dzień; w rzeczywistości to myślenie horyzontalne zaowocowało powstaniem pomysłu na RCHE, w odpowiedzi na doceniające pytanie, w jaki sposób możemy ulepszyć system opieki zdrowotnej, łącząc inżynierów z pielęgniarkam i farmaceutami? Tak narodziła się „inżynieria opieki zdrowotnej” jako dziedzina praktyki i badań. Inżynierowie mają atuty. Pielęgniarki mają atuty. Farmaceuci mają aktywa. Łączenie i wykorzystywanie tych zasobów wymaga myślenia horyzontalnego. Oto jak to wszystko działa w praktyce: weźmy przykład pomp infuzyjnych. Są to urządzenia, które wiszą przy łóżku w szpitalu i dostarczają płyny, takie jak składniki odżywcze i leki, do organizmu pacjenta. Chociaż pompy te zapewniają wysoki stopień dokładności w podawaniu leków, istnieją również poważne problemy związane z bezpieczeństwem. Wadliwe działanie może skutkować przekroczeniem lub niedostateczną dostawą leków. RCHE ustanowiło społeczność informatyczną zajmująca się pompami infuzyjnymi w ponad 100 szpitalach na Środkowym Zachodzie. Za pomocą narzędzia internetowego szpitale mogą teraz udostępniać dane, analizy i najlepsze praktyki w celu poprawy bezpieczeństwa pacjentów. Czasami pojawia się myślenie horyzontalne, jak w historii RCHE, kiedy spotykają się ludzie, którzy inaczej patrzą na świat. W innych przypadkach jednostka (czy to z założenia, czy nieoczekiwanie) dowiaduje się czegoś o innej dziedzinie lub kontekście i jest prowadzona do nowego wglądu. Wielu autorów napisało doskonałe książki badające siłę myślenia horyzontalnego. Franz Johansson nazywa tworzenie spostrzeżeń na styku różnych dziedzin i kultur „efektem Medyceuszy”. Stephen Johnson w swojej wspaniałej książce Where Good Ideas Come From obala mit, że innowacja pochodzi od „Eureka!” za chwilę. Zamiast tego dobre pomysły wyłaniają się z czasem z różnych wzorców połączeń. Johnson identyfikuje siedem z tych wzorców. Taką, którą nazywa „sąsiednim możliwym”. Opisując, jak ewoluowały inkubatory, Johnson zwraca uwagę, że innowacje mogą wynikać z badania krawędzi tego, co obecnie istnieje. Każdy postęp inkubatora w jego 140-letniej historii polegał na ponownym połączeniu istniejących części pierwotnie zaprojektowanych do innych celów. Dzięki tej rekombinacji wyłania się nowy pomysł. Nie możemy jednak opuścić tej sekcji, nie wskazując na niezwykłą pracę historyka nauki Jamesa Burke’a. W swojej książce Connections (i towarzyszącym jej serialu telewizyjnym) Burke śledzi wiele innowacji w historii, aby pokazać, jak pomysły przeskakują z jednej dziedziny do drugiej. Zwinny lider rozwija umiejętności, aby robić każdą z tych rzeczy: widzieć zasoby w różnych domenach i dostrzegać ich skrzyżowania i / lub możliwości połączeń, a także gromadzić ludzi w celu ujawnienia ich ukrytych zasobów, a następnie dostrzegać możliwości łączenia i lewarowania .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *