Zaufanie w Cyberspace : Wnioski

Zaufanie to relacja między dwoma podmiotami. Zaufanie jest powszechnie znane jako pewność drugiej strony, że druga strona będzie działać zgodnie z jej oczekiwaniami. Koncepcje modelowania zaufania służą do przedstawiania poziomów zaufania, które istnieją między różnymi jednostkami w systemie, co ostatecznie pomoże projektantom systemu zidentyfikować słabe obszary zaufania. Te informacje pomagają im zastosować lepsze praktyki, aby uwzględnić twarde lub miękkie zaufanie, zgodnie z wymaganiami, aby system był bardziej wiarygodny. Modelowanie zaufania służy do identyfikowania i demonstrowania zaufania w systemach czasu rzeczywistego. W tym rozdziale omówiono kwestie i wyzwania dotyczące zaufania w środowisku przetwarzania w chmurze. Przetwarzanie w chmurze to nowy paradygmat przetwarzania opartego na dostępie do sieci, do którego mogą mieć dostęp klienci w modelu płatności za użycie, od indywidualnych użytkowników po małe organizacje biznesowe. Usługi świadczone są w formie usług przechowywania w chmurze oraz usług przetwarzania w chmurze. Oprogramowanie, platforma i infrastruktura jako usługa są obecnie dostarczane przez dostawców usług w chmurze. Chmura rozdziela zasoby fizyczne na wirtualne odpowiedniki za pomocą technologii wirtualizacji, które są wynajmowane użytkownikom w modelu płatności za użycie, co ostatecznie zwiększa efektywne wykorzystanie zasobów. Ponieważ jednak chmura rozwija się w dobrym tempie, duża populacja użytkowników ma pytania dotyczące zaufania, jakie mogą mieć do chmury obliczeniowej. Istnieje potrzeba zbudowania zaufania do przetwarzania w chmurze, ponieważ klienci korzystający z wynajmowanych zasobów mogą nie chcieć ponosić żadnego ryzyka związanego z usługą przechowywania lub aplikacjami, których używają w usłudze w chmurze. Ponieważ dane użytkowników są przechowywane w sposób rozproszony, a dane mogą być poufne, użytkownicy chcą mieć pewność od dostawcy usług w chmurze, że dane pozostaną dostępne i bezpieczne, a ich integralność zachowana. Ponadto użytkownik chmury chciałby wiedzieć, czy aplikacje w chmurze lub platformy, których używają, nie ujawniają swoich luk w zabezpieczeniach stronom trzecim, a także nie wykorzystują ani nie naruszają ich systemów końcowych. Chcieliby również mieć pewność, że ich dane nie zostaną udostępnione osobom trzecim i że nie zostaną całkowicie usunięte w przypadku wygaśnięcia umowy o świadczenie usług. Wymagane jest udzielenie odpowiedzi na te i wiele innych pytań w aspektach technicznych i nietechnicznych, ponieważ wzrost zaufania wpłynie na populację użytkowników, którzy mogą chcieć z nich korzystać. Aby rozwiązać te i wiele innych pytań, dodano środki wdrożeniowe, takie jak systemy wykrywania włamań, szyfrowanie pamięci masowej, anonimowość danych i inne, aby pomóc zwiększyć zaufanie, ale jednocześnie wykorzystać zasoby chmury, a tym samym zwiększyć koszty utrzymania i operacyjne. Jednak wymaganiem jest pilna potrzeba, a wyzwania związane z zapewnieniem zaufania należy rozwiązać w pozytywny sposób, co skutkuje bardziej zaufanym środowiskiem chmurowym. W tym rozdziale wymieniono niektóre znane rozwiązania, które można łatwo wdrożyć w chmurze, w tym koncepcję certyfikacji usług stron trzecich i prywatnych enklaw. Środowisko przetwarzania w chmurze wymaga zaufania jako jednego z głównych obszarów poprawy dla jego lepszego rozwoju. Zwiększone zaufanie przyciągnie coraz większą liczbę użytkowników do usług z wyższym poziomem zaufania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *