Agile Leadership : KRZYWA S

Potężnym sposobem konceptualizacji alternatywy dla tradycyjnego myślenia strategicznego jest rozważenie idei cyklu życia. Używamy wizualnej reprezentacji cyklu życia: krzywej S. Krzywe S pomagają nam zrozumieć, co dzieje się w różnych momentach cyklu – lub, mówiąc szerzej, w każdym procesie zmian. Dwie z tych krzywych można zobaczyć na rysunku

Krzywe S wyjaśniają wiele różnych rodzajów zmian – w jaki sposób nowe technologie wchodzą na rynek i rozwijają się, jak firmy lub organizacje zachowują się na przestrzeni lat lub dziesięcioleci, a nawet wiele procesów biologicznych, takich jak rozwój człowieka. We wszystkich tych scenariuszach wydarzenia mają podobny przebieg (spójrz na pojedynczą krzywą S, aby śledzić sekwencję). Na początku wszystko dzieje się powoli. Tylko kilka osób kupuje nowy gadżet, biznes zaczyna się od jednej osoby w domowym biurze, dziecko przychodzi na świat jako bezradna i zależna dusza. Następnie następuje okres szybkiego rozwoju: nowe urządzenie „staje się wirusowe”, nowa firma musi przenieść się do dedykowanego obiektu i zatrudnić pracowników, dziecko wyrasta na dziecko i uczy się chodzić, mówić i podejmować własne decyzje . Ostatecznie wzrost spowalnia i jest okres, w którym wydaje się, że sytuacja osiągnęła stabilny poziom: większość ludzi ma GPS w swoim samochodzie, firma ma solidne grono klientów regularnie powracających, młody dorosły ma karierę i osiedlił się w społeczności z własną rodziną i przyjaciółmi. Jeśli będziemy patrzeć w przyszłość, zobaczymy ostatnią część krzywej S, w której następuje spadek: smartfon sprawia, że ​​oddzielne urządzenie GPS staje się przestarzałe, mała firma nie nadąża za zakupami online, a starsza osoba dorosła musi przenieść się do domu opieki. Istnieją trzy ważne spostrzeżenia, które zapewniają Krzywe S:

  1. Zmiana jest stała i dynamiczna.
  2. Nic nie trwa wiecznie w swoim początkowym pędzie.
  3. Sukces zawiera w sobie ziarna własnego zniszczenia.

Szczególnie jeśli wprowadzasz technologię lub inną innowację ważne, aby zrozumieć krzywą S. Czemu? Jeśli Twoja organizacja jest zbliżającą się do fazy plateau, chcesz to wiedzieć, abyś mógł podjąć działania, aby uniknąć fazy spadkowej, gdy krzywa zacznie się obniżać. Najlepszym możliwym scenariuszem byłoby to, że cieszyłbyś się wzrostem w środkowej części krzywej S, a następnie, zanim rynek spadnie, zacząłbyś sprzedawać każdą nową technologię. Jak pokazano na rysunku, nowa technologia ma swoją własną krzywą S. Chcesz przeskoczyć z bieżącej krzywej S do wcześniejszego (wcześniejszego) punktu na nowej. Ta sama zasada obowiązuje w większości dziedzin i branż, chociaż pomimo wielu wysiłków (rozważ kriogenikę) nie znaleźliśmy jeszcze sposobu, w jaki starzejący się dorośli mogliby wskoczyć do nowego ciała… jeszcze! Nasz sposób podejścia do strategii musi zatem koncentrować się na tym wyzwaniu: w jaki sposób wykorzystujemy zasoby z naszych przeszłych i obecnych sukcesów (czy technologie, umiejętności, ludzie itd.) i zmienić ich przeznaczenie, abyśmy mogli skutecznie konkurować w nowych okolicznościach? Nie jest to błahe wyzwanie – przejście z jednej krzywej S do drugiej nieuchronnie oznacza, że ​​w pewnym momencie jesteś między krzywymi – a to może wydawać się dość ryzykowne i odsłonięte, jak wykonawca trapezu, który musi puścić jeden drążek, zanim chwyci Następna. To prawda bez względu na ustawienie. Dla firm oznacza to inwestowanie cennego kapitału w badania i rozwój w kierunku „następnej rzeczy”. Dla wielu regionów oznacza to rezygnację z pomysłu, że rekrutacja nowej dużej firmy, takiej jak ta, która została zamknięta, jest kluczem do powrotu do „starych dobrych czasów”. Instytucje edukacyjne na każdym poziomie muszą zmierzyć się z faktem, że nasze dzieci i wnuki będą potrzebować nowego zestawu umiejętności, aby odnieść sukces, a kursy, referencje i sale lekcyjne mogą wymagać znaczących zmian. Jednak pozostanie tam, gdzie jesteś, oznacza nieuchronnie – w pewnym momencie – Ciebie. Jednak pozostanie tam, gdzie jesteś, oznacza, że ​​nieuchronnie – w pewnym momencie – będziesz na opadającym zboczu krzywej. O wiele lepiej jest więc dowiedzieć się, jak poruszać się po tym nowym świecie i nauczyć się strategii w sieciach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *