Agile Leadership : Rodzaje sieci

“Wspomóż rozwój Szkoły Z Piekła Rodem. Kliknij w Reklamę. Nic nie tracisz a zyskujesz naszą wdzięczność … oraz lepsze, ciekawsze TEKSTY. Dziękujemy

Istnieje kilka różnych rodzajów sieci, z których każda ma określoną funkcję. Niektóre z nich to sieci rzecznictwa, składające się z ludzi, którzy pracują na rzecz określonej sprawy lub idei. Członkowie niekoniecznie się znają, ale wszyscy są częścią sieci ze względu na jej misję. Sieci edukacyjne, takie jak stowarzyszenia zawodowe, powstają, ponieważ grupa ludzi chce zwiększyć swoją wiedzę lub umiejętności w określonej dziedzinie. Przynajmniej niektórzy członkowie zwykle znają się dość dobrze. Tego rodzaju sieci mają wartość w przyspieszaniu uczenia się jednostki, ale tak naprawdę szukamy innowacyjnej sieci. Sieci te składają się z ludzi, którzy połączyli siły, aby wspólnie tworzyć nową wartość. Przypominają trochę bajkę dla dzieci Stone Soup, w której sprytny kucharz zaczyna od wrzucenia kamienia do dużego garnka z wodą i zaprasza sąsiadów, by dodali to, co mają. Jeden przynosi marchewkę, inny wrzuca ziemniaka, a trzeci ma resztki kości z jeszcze kawałkiem mięsa. Oczywiście pod koniec historii garnek jest pełen pysznej zupy, którą wszyscy mogą się podzielić. W innowacyjnej sieci każda osoba wnosi do sieci własne zasoby i razem tworzą coś, co jest czymś więcej niż sumą jej części. Ciekawym przykładem innowacyjnej sieci jest grupa firm, które połączyły siły, aby stworzyć to, co uważamy za produkt jednej firmy – iPoda. Podczas gdy Apple z pewnością znajdowało się w centrum sieci, w jego narodzinach uczestniczyły dziesiątki innych firm, w tym producenci części sprzętowych, dystrybutorzy muzyki, projektanci akcesoriów i nie tylko. Założyciel Apple, Steve Jobs, mógł być geniuszem, ale częścią jego szczególnej legendy było zebranie odpowiedniej kolekcji partnerów, aby wprowadzić iPoda na rynek.