Ile Google wie o Tobie : Uzależnienie od Google

Czy firma może odnieść zbyt duży sukces? Narzędzia oferowane przez Google są cudownie wydajne i skuteczne. Setki milionów użytkowników polegają na nich w zakresie informacji i komunikacji w wielu aspektach ich codziennego życia. Narzędzia Google zapewniają jedne z najlepszych możliwości, jakie oferuje internet. Ta siła jest również słabością. Ile osób i firm jest zależnych od tych usług? Wiem że jestem. Próbowałem skorzystać z innych usług wyszukiwania i szczerze mówiąc, są one generalnie przeciętne. Niezależnie od tego, czy utrata tych usług jest spowodowana siłami zewnętrznymi, takimi jak rozproszony atak odmowy usługi, wypadek lub podejmowanie decyzji korporacyjnych, ryzyko jest poważne. Nie używam regularnie Gmaila, ale dla tych, którzy to robią, wyobraź sobie, że usługa została przerwana. Ile czasu i wysiłku zajęłoby Ci utworzenie i rozesłanie nowego adresu e-mail do wszystkich Twoich znajomych? A co z danymi przechowywanymi w Gmailu, w tym z archiwami e-maili i plików? Google zagroził, że zrobi to w Niemczech, jak na ironię, w odpowiedzi na proponowane przepisy nakazujące przechowywanie danych. A co z tobą i twoim pracodawcą? Spróbuj przez cały dzień nie korzystać z żadnych usług Google. Firmy i osoby, które są wymienione w wynikach wyszukiwania Google, są również bardzo zależne od Google w przypadku ważnych odwiedzających. Jeden przejmujący przykład można znaleźć w książce Johna Battelle’a The Search, w której opisano, jak mały sprzedawca obuwia został zdewastowany przez zmianę algorytmu rankingu wyszukiwania Google. Nasza zależność od niektórych usług online, szczególnie w przypadku braku ważnych konkurentów, stawia nas w niepewnej sytuacji. Uzależnienie zwiększa siłę firm internetowych i osłabia naszą zdolność do opierania się zmianom i politykom, których nie lubimy, takich jak przymusowa migracja do nowych wersji oprogramowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *